صداهای مربوط به چرخ، که در هر بار چرخش رخ می دهد و راه بر طرف کردن آن ها

mountain-bike-wheel-hub

در هنگام ترمز کردن
اگر دوچرخه تان در هنگام استفاده از ترمزها به طور متناوب صدا یا لرزش ایجاد می کند، اغلب به دلیل ایراد در سطوح لنت های قرار گرفته در دو طرف طوقه است.
در مورد دوچرخه های جدید (یا چرخ های جدید)، یک مقدار خیلی کم برجستگی در قسمت اتصال دایره طوقه سبب ایجاد صدا می باشد. در موارد حاد، همچنین این مشکل بعد از طی هزاران کیلومتر و ترمزهای زیاد به دلیل از بین رفتن تدریجی سطح در تماس با لنت ها اتفاق می افتد. در بیشتر طوقه ها نشانگر زمان تعویض طوقه وجود دارد که باید با مشاهده این علامت نسبت به تعویض طوقه ها اقدام کرد.
گاهی اوقات صدمات ناشی از ضربه مثل افتادن در جوی آب، برخورد با سنگ و غیره سبب تغییر شکل قسمتی از طوقه شده که منجر به ایجاد صدای غیرعادی از دوچرخه می شود. این مشکل را با بررسی و بازگردان ناحیه آسیب دیده به چکش و ابزارهای خاصی به شکل اول می توان رفع نمود و در مواردی نیز تعویض طوقه/چرخ تنها راه حل رفع مشکل می باشد.
برخی صداها ناشی از سایش چیزی با چرخ ها می باشد. در این موارد از سوار شدن به دوچرخه خودداری کنید و دوچرخه را برای پیدا کردن عامل سایش بررسی کنید. برخی از سایش ها فقط سبب کاهش کارایی می شود، اما در صورت سایش تایرها، به طور شگفت انگیزی سریعاً از بین خواهند رفت. در این موارد دوچرخه را روی زین معکوس کنید و هر چرخ را جداگانه بچرخانید و با گوش دادن و احساس کردن، محل سایش را پیدا کنید.
سایش تایر
اگر تایر با تنه برخورد داشته باشد، نشان دهنده موارد زیر است:
چرخ به طور صحیح در جای خود قرار نگرفته باشد
چرخ مربوط به آن دوچرخه نباشد
در صورت وجود گلگیر، یکی از گلگیرها بدرستی تنظیم نشده باشد.
ممکن است تایر شکم داده یا برآمده شده باشد.
ممکن است اجزای داخلی توپی شل شده باشند.
نکته: هرگز در هنگام سایش تایر سوار دوچرخه نشوید.

سایش ترمز
اگر طوقه بر روی لقمه های ترمز ساییده می شود، نشان دهنده این است که:
چرخ به طور صحیح در جای خود قرار نگرفته باشد
چرخ مربوط به آن دوچرخه نباشد
ترمز بدرستی تنظیم نشده باشد
جدا کردن و نصب مجدد غیرصحیح چرخ یکی از رایج ترین مشکلات برخی از افراد می باشد، به این صورت که برخی افراد چرخ را بدرستی در جای خود قرار نمی دهند، سپس با تنظیم اشتباه ترمز سعی در جبران اشتباه و جلوگیری از برخورد طوقه به لنت ها می کنند. اینکار را هرگز انجام ندهید! نصب اشتباه چرخ ممکن است سبب خم شدن محور چرخ، خرابی کمک یا خمیدگی چرخ گردد.
صدای سیم پره
اگر در زمان دوچرخه سواری صدای کلیک شنیده می شود، اما در هنگامی که دوچرخه رو بلند می کنید و چرخ را روی هوا می چرخانید اتفاقی نمی افتد، مشکل شما به احتمال زیاد مربوط به شل یودن سیم پره ها می باشد. در برخی موارد، این صدا به دلیل وزن زیاد دوچرخه سوار نیز می باشد. همچنین شما ممکن است احساس کنید دوچرخه کمی کشش به یک سمت دارد و کنترل فرمان کمی دشوارتر شده است. در این موارد سعی کنید با تکان دادن تک تک سیم پره ها، صدایی که در هنگام سواری به گوش می رسد را پیدا کنید و آن را سفت کنید. شل بودن سیم پره ها احتمال شکستن یا آسیب به طوقه را افزایش می دهد.
صدای سایش در دنده سبک
اگر صدای سایش فقط در دنده سبک عقب (بزرگترین خودرو) به گوش می رسد، بیشترین احتمال ممکن مربوط به سایش زنجیر با محافظ سیم پره (صفحه پلاستیکی پشت خودرو) می باشد. این صدا اغلب نشان دهنده این است که محافظ سیم پره شکسته یا خم شده است.
صدای اضافی از چرخ ها فقط در هنگام رکاب زدن
صدای ناشی از هر بار چرخش چرخ به دور خود (یکبار در هر چرخش چرخ) که فقط در هنگام رکاب زدن شنیده می شود اغلب مربوط به خودرو یا توپی می باشد. امکان دارد خودرو یا توپی شل شده باشد یا محل اتصال خودرو به توپی هرز شده یا آسیب دیده باشد.
خودرو را با جلو و عقب تکان دهید، در این هنگام خودرو باید حرکت جانبی خیلی کم داشته باشد یا اصلاً نداشته باشد. اگر خودرو یا توپی شل شده بود، باید با آچار مخصوص آنها را محکم نمود.

وعده ما هر جمعه راس ساعت هفت صبح ضلع جنوبی پل آذر مقابل فرهنگسرای فرشچیان. برای شرکت در برنامه‌های رکابزنی تفریحی انجمن نیازی نیست که یک دوچرخه‌سوار حرفه‌ای باشید، کافیست تا در موعد مقرر با دوچرخه در محل حضور پیدا کنید. منتظر دیدار شما در جمعه این هفته هستیم.

آخرين جمعه هر ماه صرف صبحانه در كنار همركابان