روش های جلوگیری از پنچر شدن دوچرخه

1323251354

آیا می دانید بیشترین دلیلی که باعث می شود مردم دوچرخه هایشان را در گاراژ منازل خود بگذارند و هرگز از آنها استفاده نکنند چیست؟
آیا می دانید بیشترین آمار حادثه غیرمنتظره برای دوچرخه سواران مربوط به چیست؟
جواب این سوالات تنها یک کلمه و آن چیزی جز "پنچری" نیست. با اینکه پنچری همیشه جرئی جدای ناپذیر از دوچرخه سواری است، اما خبر خوب اینجاست که شما می توانید با دانستن دلایل عمده پنچری و راههای پیشگیری از آنها احتمال این پیشامد را به حداقل برسانید.

1- به لاستیک هایتان بیشتر توجه داشته باشید
اگر مسافتی که با دوچرخه طی میکنید اغلب طولانی و در مسیرهای ناهموار است، باید بعد از هر سواری به دقت لاستیک های خود را بررسی کرده و در صورت صدمه دیدن آنرا تعمیر یا تعویض نمایید.

2- از اجسام براق و درخشان دوری کنید
زمانی که شما در مسیری مشغول سواری هستید می توانید با دوری از اشیاء درخشنده و براق، لاستیک خود را هر چه بیشتر از پنچری دور نگه دارید. این اشیا ممکن است به صورت خرده های اجسام، شیشه، میخ، سیم، سنگ ریزه و... باشند. ورود این اجسام به درون تایر دوچرخه تان اگرچه ممکن است باعث پنچری فوری در همان زمان نشود اما سبب کاهش باد لاستیک ها به مرور زمان خواهد شد.

3- لاستیک خود از در همان زمان پاک کنید
وقتی که شما با یک جسم براق بر روی لاستیک خود مواجه شدید، در همان زمان آنرا با قسمت پددار دستکش خود پاک کنید تا با اینکار از شانس فرو رفتن عمیق تر آن جلوگیری کرده باشید، اگرچه بعضی مواقع اینکار در صورت فرو رفتن جسم در تیوب باعث از دست دادن سریعتر باد لاستیک خواهد شد.
بهترین راه برای چک کردن لاستیک خود بلند کردن قسمت جلوی دوچرخه با گرفتن قسمت نعلی دوشاخ و همچنین میل زین در چرخ عقب می باشد.

4- پنچری های ریز را وصله بزنید
اگر در هنگام بررسی لاستیک خود با بریدگی یا سوراخ ریزی مواجه شدید باید آنرا با استفاده از چسب و وصله پنچری، پنچرگیری کنید. دقت کنید تا قبل از پنچرگیری ابتدا باید تمام باد لاستیک را خارج نموده و بعد از پنچرگیری پر از باد کنید تا از رفع مشکل اطمینان حاصل کنید.دقت کنید پیش از قرار دادن تیوپ در جای خود داخل لاستیک را به دقت بازدید کنید تا از وجود هرگونه اجسام برنده و تیز در جداره داخلی لاستیک مطمئن شوید، ترجیحاً بدون دستکش اینکار را انجام ندهید چون احتمال بریدن یا فرو رفتن این اجسام برنده در دست وجود دارد و ممکن است به شما صدمه بزند.اگر بریدگی لاستیک قابل تعمیر نباشد، شما ناچار به خرید یک لاستیک دیگر خواهید بود و این شانس شما را برای خرید لاستیک مقاوم در برابر پنچری افزایش خواهد داد که در ادامه درباره آن بحث خواهد شد.

5- روش تیوپ دولایه: امنیت دو برابر!
بعضی از دوچرخه سواران با استفاده از یک تیوپ دوم که از تیوپ یک دوچرخه قدیمی برمی دارند، توانسته اند کاملاً پنچری را در دوچرخه خود ریشه کن کنند! با اینکه اینکار در بین دوچرخه سواران مسابقات حرفه ای به دلیل افزایش چند گرمی وزن دوچرخه دیده نمی شود؛ اما هی! من نمیخوام وقتی دوستام دارن در حال دوچرخه سواری از مناظر اطراف لذت می برن، مشغول پنچرگیری و وصله زدن به تیوپ دوچرخم باشم!!!
و به این ترتیب شما خواهید توانست از تعداد زیادی از پنچری های احتمالی پیشگیری کنید.
برای اینکار تنها چیزی که نیاز دارید یک تیوپ نازک با عرض 23 میلیمتر از یک دوچرخه کورسی هست. شما می توانید آنرا به تعداد کافی از دوچرخه فروشی محل زندگی خود بگیرید. تیوب را از قسمتی که داخل طوقه قرار می گیرد ببرید و بین لاستیک و تیوپ دوچرخه خود قرار دهید و بعد از بستن چرخ روی دوچرخه آن را به اندازه کافی باد بزنید و نگران نحوه قرار گرفتن تیوپ کهنه بین لاستیک و تیوپ خود نباشید.

6- از نوار دور لاستیک استفاده کنید
علاوه بر روش بریدن لاستیک کهنه که در بالا گفته شد شما می توانید از نوار دور لاستیک که برای همین منظور طراحی و به فروش می رسد، استفاده کنید. این روش نیز مانند روش قبلی با افزودن یک لایه نازک اضافی دیگر، احتمال پنچری یا پارگی لاستیک را کاهش می دهد.

7-لاستیک های مرغوب خریداری کنید
با پرداخت پول بیشتر لاستیک های بهتری خریداری کنید. امروزه بسیاری از فروشندگان لاستیک، تایر های مقاوم در برابر پنچری (ضد پنچری) را تبلیغ می کنند که یک لایه فیبر اضافی به نام Kelvar به همراه دارد که این ساختار ملکولی خاص این ماده باعث شده است تا مقاومت آن در برابر پنچری، چندین برابر بیش از لاستیک های معمولی باشد مانند لاستیک Continental مدل Ultra Gatorskin که در این زمینه از لاستیک های معروف می باشد.

8- لاستیک نازک نخرید
با پرداخت پول زیادی یک لاستیک فوق سبک مخصوص مسابقات خریداری می نمایید و بعد از هر بار سواری دچار پنچری می شوید. چه انتظاری از لاستیک خود دارید؟ این نوع لاستیک بسیار نازک هستند و مانند این خواهد بود که دوچرخه خود را بر روی تیوپ می رانید. درست است که این لاستیک برای دو ساعت مسابقه بر روی جاده ای که از قبل توسط برگزارکنندگان مسابقه آماده شده است خوب است اما در دنیای واقعی آنها نمی توانند لاستیک های خوبی برای شما باشند. برای دوچرخه سواری در یک مسیر ناهموار، لاستیک هایی که کمی سنگین تر هستند به خاطر ضخیم تر بودن جداره های آنها انتخاب بسیار بهتری خواهند بود.
همچنین لاستیک های کراس کانتری گزینه مناسبی برای دوچرخه هایی که در مسیرهای سخت و ناهموار سواری می کنند نبوده و احتمال پنچری را افزایش خواهند داد. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید این لاستیک ها دارای جداره نازکی هستند که آنها را در مسیرهای خشن آسیب پذیرتر خواهد کرد.

9- مراقب لبه های تیز طوقه باشید
آیا تا بحال از نزدیک به سوارخ های طوقه دوچرخه تان نگاه کرده اید؟ طوقه ها دارای لبه های تیزی هستند که در صورت عدم توجه به پوشش آنها، باعث پنچری دائمی تیوپ خواهند شد. از سلامت و وضعیت نوار طوقه خود مطمئن شوید و کاملاً لبه های تیز حفره های طوقه را بپوشانید.

صداهای مرتبط با ترمز و فرمان ودلایل آن

v-fren

سایش صفحه
این صداها ممکن است در اثر خم شدن صفحه دیسک شنیده شود. شما باید با نگاه کردن به صفحه دیسک و چرخاندن آن، از چرخش آن در یک جهت اطمینان حاصل کنید و در صورت انحراف یا کج بودن قسمتی از آن اقدام به رفع لنگی دیسک نمایید.
نصب نادرست چرخ
از قرار گرفتن صحیح چرخ در جای خود اطمینان حاصل کنید. هرگز از سفت کردن بی مورد ضامن چرخ به عنوان وسیله ای برای تصحیح اشتباه خود در جا زدن چرخ ستفاده نکنید.
تنظیم نبودن کالیپر
کالیپر را بررسی کنید تا بدرستی رد جای خود قرار گرفته باشد. بعد از اینکه مطمئن شدید چرخ در جای خود بدرستی قرار گرفته است، کالیپر را بررسی و تنظیم کنید.
صدای ترمز به دلیل محکم نبودن روی تنه
اگر ترمز در محل اتصال به تنه دچار سفت نشده باشد، در هنگام ترمزگیری در اثر وارد آمدن فشار بر روی پیچ مرکزی ترمز، صدایی شنیده خواهد شد. صدای مزاحم می توانید به خاطر تنظیم نبودن لقمه ها نیز اتفاق بیفتد.

صدای ناشی از شل بودن پیشانی در هنگام استفاده از ترمز جلو
اگر پیشانی دوچرخه شل باشد، در هنگام استفاده از ترمز جلو، نیروی ترمز کمک را به عقب هل داده و باعث ایجاد صدای اضافی می شود. با ترمزگیری آهسته نیز پیشانی به جلو و عقب تکان می خورد و شما شاید این تکان ها را از طریق فرمان نیز احساس کنید.
برای جلوگیری از بازی فرمان، پیشانی باید تنظیم شود. ساده ترین راه برای بررسی این موضوع، قفل کردن ترمز جلو و هل دادن دوچرخه به سمت جلو و عقب می باشد. در صورت مشاهده یا احساس هرگونه لقی در پیشانی، باید بدرستی تنظیم گردد.
سرو صداهای مرتبط با فرمان
صداهای مزاحم مربوط به فرمان بیشتر در هنگام سخت رکاب زدن اتفاق می افتد، زیرا در این هنگام بیشترین نیرو از سمت دوچرخه سوار به پایین وارد می شود و هر سمت فرمان جهت حفظ تعادل تحت فشار می باشد. در اولین گام پیچ های فرمان را بررسی کنید تا به اندازه کافی سفت باشند. رزوه ها را نیز کمی گریس یا روغن بزنید.

وعده ما هر جمعه راس ساعت هفت صبح ضلع جنوبی پل آذر مقابل فرهنگسرای فرشچیان. برای شرکت در برنامه‌های رکابزنی تفریحی انجمن نیازی نیست که یک دوچرخه‌سوار حرفه‌ای باشید، کافیست تا در موعد مقرر با دوچرخه در محل حضور پیدا کنید. منتظر دیدار شما در جمعه این هفته هستیم.

آخرين جمعه هر ماه صرف صبحانه در كنار همركابان