تور دوچرخه سواري يك روزه غار يخي چما در تاريخ 96/03/05

غار يخي چما كجاست؟ 

 

غار یخی چما يكي از زيباترين غار ايران است كه در مجاورت روستای شیخ علیخان در فاصله 25 کیلومتری چلگرد از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.
غار یخی چما در مقابل دشت چما واقع شده و شبیه تنگه‌ای بزرگ و یک انباری پربرف است که ارتفاع برف‌های آن تا 50 متر نیز می‌رسد. لایه‌های یخی این غار در فصول گرم و کم‌بارش دارای ضخامت کمی بوده و بسیار نازک و سست می‌باشند و باید از عبور بر روی آن‌ها و داخل غار اجتناب نمود.
علاوه بر این غار یخی چما به بزرگ‌ترین منبع آب شیرین ایران نیز شهرت دارد زیرا از زیر یخ‌های این غار، چشمه‌ای با آب سرد جریان یافته که در نهایت به سد کوهرنگ می‌ریزد.
نامگذاری این غار یخی به «چما» (یا چی‌ما)، از گویش بختیاری عشایر منطقه گرفته شده است.

در اين تور دوچرخه سواري، براي هم ركابان بازديد از تونل كوهرنگ، آبشار شيخ عليخان، شير سنگي، كوهستان زيبا، سيه چادر هاي عشاير و همچنين غار يخي چما برنامه ريزي شده بود.

از تمامي محليان عزيز چهارمحال و بختياري كه در اجراي اين تور با ما همكاري داشتند؛ تشكر و سپاسگزاري مي كنيم.

همچنين از آقايان مجيد نورايي و وحيد اميري بابت سرپرستي اين برنامه، سپاسگزاري مي نماييم.

 

 

وعده ما هر جمعه راس ساعت هفت صبح ضلع جنوبی پل آذر مقابل فرهنگسرای فرشچیان. برای شرکت در برنامه‌های رکابزنی تفریحی انجمن نیازی نیست که یک دوچرخه‌سوار حرفه‌ای باشید، کافیست تا در موعد مقرر با دوچرخه در محل حضور پیدا کنید. منتظر دیدار شما در جمعه این هفته هستیم.

آخرين جمعه هر ماه صرف صبحانه در كنار همركابان