دوچرخه سواری و تاریخچه آن

دوچرخه سواري

    دوچرخه سواري نوعي ورزش است كه روي سيستم هاي قلبي، عروقي و ريوي اثر مثبت دارد. چون در اين ورزش از دوچرخه استفاده مي شود مي تواند جايگزين خودروهايي شود كه آلودگي هوا ايجاد مي كنند. دوچرخه سواري سه برابر سريع تر از راه رفتن و به همان ميزان مصرف انرژي است و ورزشي مفيد به حساب مي آيدبا دوچرخه خاطرات را دو برابر مي كند. مي توانيد امتحان كنيد، فكر شما و ديدتان نسبت به اطرافتان عوض مي شود و موضوعات را بهتر و دقيق تر مي بينيد. دوچرخه سواري يكي از ورزش هاي متداول اروپا، امریکا و آسياست. امروزه در بسياري از كشورها از دوچرخه به عنوان اسباب بازي كودكان، وسيله اي براي جابه جايي سربازان، نيروهاي پليس و توزيع نامه ها بهره برداري مي شود. در اين مقاله درباره ي اين رشته ورزشي اطلاعات مختصري داده شده است.

تاريخچه مختصري از دوچرخه سواري در جهان

    در كشورهايي چون چين،مصر و هند شواهدي وجود دارد(مثل اشكال روي غارها) كه نشان مي دهد فعالیتی مشابه با دوچرخه سواري به صورت ابتدايي ترين شكل در 2300 سال قبل از ميلاد مسيح موجود بوده است. شخصي فرانسوي به نام سيوارك را اولين دوچرخه سوار در سال 1690 دانسته اند. نخستيــن مسابقه دوچرخه سواري درسال 1868 در محلي به نام هندون در انگلستان انجام شد . در سال 1869 نخستين مسابقه بين المللي دوچرخه سواري در جاده ، بين دو شهر پاريس و روان برگزار شد. پايه هاي فـدراسيون بين المللي دوچرخه سواري در سال 1900با تاسيس اتحاديه بين المللي دوچرخه سواري كه مركز آن در پاريس بود،تاسيس شد  و در نهایت از سال 1901 دوچرخه سواري به طور رسمي آغاز شده است.

تاريخچه دوچرخه سواري در ايران

 دوچرخه سواري از ورزش و بازي هاي بي سابقه در تهران و ايران بود و مردم به آنهايي كه سوار بر اين وسيله دوچرخ مي شدند، «بچه شيطان» و «بچه جن» مي گفتند. زيرا معتقد بودند آنها از طرف شياطين و جن كمك مي شوند كه اگر جز اين باشد، كسي نمي تواند روي دو چرخ حركت كند! جالب اینکه دليل هم مي آوردند و مي گفتند وسيله اي كه اگر كسي آن را نگه ندارد، خودش نمي تواند خودش را نگه دارد، چگونه مي تواند يكي را هم بر بالاي خود بنشاند و راه ببرد؟ در چنين اوضاع و احوالي بود كه «حسين آقا شيخ» جسارت ورزيد و با شهامت فراوان چند دستگاه دوچرخه خريد و دكان دوچرخه سازي(در تهران) باز كرد. با گذشت زمان انواع دوچرخه هاي معمولي و كورسي و سه چرخه در تهران عموميت يافت و از تهران به شهرستانها راه گشود و حتي به عنوان يك وسيله نقليه ساده و ارزان سر از روستاها درآورد. 

 

  • در سال 1324 اولين باشگاه دوچرخه سواري در ايران تاسيس گرديد.
  • فدراسيون دوچرخه سواري ايران در سال 1326 به رياست استاد ايزدپناه تشكيل گرديد.
  • يك سال بعد اين فدراسيون به فدراسيون جهاني دوچرخه سواري ملحق شد
  • اولين مسابقه قهرماني كشور در سال 1327 در مسير تهران - كرج و بالعكس برگزار گرديد.
  • هفت سال بعد در بازيهاي آسيايي 1958، جعفر گل طلب به دو مدال نقره دست يافت تا ورزش دوچرخه سواري بيش از پيش جدي گرفته شود.
  • اولين ورزشكار دوچرخه سوار ايراني كه در سال 1951 به مسابقات بازي هاي آسيايي هنـــد اعزام گرديد آقاي جاسم زاده بود.
  • نخستين بار در المپيك 1972 مونيخ دوچرخه سواري ايران اين بازيها را تجربه نمود.

 

    دوچرخه سواراني كه آغازگر مسابقات دوچرخه سواري بوده اند عبارتند از آقاغفار، نادر خاني ، امين سرور، گل طلب ، مزلقاني،چيذري ، طلاكش و ابراهيمي.

وعده ما هر جمعه راس ساعت هفت صبح ضلع جنوبی پل آذر مقابل فرهنگسرای فرشچیان. برای شرکت در برنامه‌های رکابزنی تفریحی انجمن نیازی نیست که یک دوچرخه‌سوار حرفه‌ای باشید، کافیست تا در موعد مقرر با دوچرخه در محل حضور پیدا کنید. منتظر دیدار شما در جمعه این هفته هستیم.

آخرين جمعه هر ماه صرف صبحانه در كنار همركابان