تور یک روزه دوچرخه سواري دلیجان - آب گرم محلات در تاريخ 96/10/15

چشمه‌های آبگرم محلات از نوع آب‌های گرم عمقی هستند که از بخار خمیره سنگ‌های سوزان درون پوسته زمین بوجود آمده و به سطح زمین می‌رسند. عمق این آب‌ها گاهی به ۲۰ هزار متر و گرمای آنها متناسب با سرعت بالا آمدن گاهی به ۱۰۰ درجه سانتیگراد هم می‌رسد.
چشمه‌های آبگرم محلات شامل ۶ چشمه به نام‌های شفا، دنبه، روماتیسم، حکیم، سودا (بختیاری) و سلیمانیه‌است.  و در این میان چشمه شفا در درون مجتمع هتل جهانگردی محلات واقع شده است .

. مولف تاریخ و جغرافیای قم در کتاب خود می نویسد: "هر کس را که بیماری و علتی سرد باشد یا بادی در اعضای او باشد چون خود را بدین آب شوید به قدرت خدای عز و جل شفا یابد". همچنین در جای دیگر آمده‌است: آب این چشمه‌ها از ترکیبات آبهای سولفاته کلسیک و از دسته آبهای هیپرترمال یا باقی‌مانده خشک زیاد می‌باشد که مدر بوده و در درمان بیماری‌های نقرس و همچنین بیماری کبدی، صفراوی –کلیوی، پوستی، روماتیسمی ودستگاه گوارش مصرف دارد. به طور کلی استحمام در این چشمه‌ها اثرات شفا بخشی زیادی داشته و موجب سلامت جسمی و روانی فرد می‌شود. یکی دیگر از مواهب طبیعی موجود در ترکیبات معدنی این آب گرم، گاز رادون است که موجب درمان انواع بیماری‌های ریوی می‌شود. طبق نظر کارشناسان سازمان انرژی اتمی کشور، گاز رادون فقط در این محل درصد قابل توجیهی دارد.

درجه حرارت آب این چشمه ها به۵۰ درجه سانتى‌گراد می رسد و به کسانی که سابقه بیماری های قلبی و عروقی دارند، توصیه می شود که از این آب استفاده نکنند.

چشمه های آب گرم محلات بواسطه مرغوبیت کم نظیر آب و خواص درمانی قابل توجه، از دیرباز مورد توجه ایرانیان بوده و امروز در ردیف یکی از سرمایه های ملی و طبیعی کشور قرار گرفته است.  

 

وعده ما هر جمعه راس ساعت هفت صبح ضلع جنوبی پل آذر مقابل فرهنگسرای فرشچیان. برای شرکت در برنامه‌های رکابزنی تفریحی انجمن نیازی نیست که یک دوچرخه‌سوار حرفه‌ای باشید، کافیست تا در موعد مقرر با دوچرخه در محل حضور پیدا کنید. منتظر دیدار شما در جمعه این هفته هستیم.

آخرين جمعه هر ماه صرف صبحانه در كنار همركابان